07 maja 2023

Majówka w Turynie

Za nami koniec długiego weekendu majowego. Maturzyści poświęcili ten czas na ostatnie przygotowania przed egzaminem dojrzałości. Tymczasem, ich młodsi koledzy mogli trochę odpocząć. Grupa wychowanków naszej Bursy miała również okazję odwiedzić miejsca związane z historią św. Jana Bosko. Piemont o tej porze roku jest już w pełnym rozkwicie.

 

Wyruszyliśmy w piątek 28 kwietnia wczesnym popołudniem, aby w nocy dojechać do bawarskiej miejscowości Ensdorf, gdzie skorzystaliśmy z gościnności niemieckich salezjanów, m.in. pracującego tak ks. Sławomira Niemczewskiego SDB.

 

29 kwietnia wyruszyliśmy przez Alpy w kierunku przełęczy Brennero i popołudniem byliśmy już na Colle Don Bosco - miejscu w którym urodził się ks. Bosko.  W kolejnych dniach mieliśmy okazję zwiedzić wiele atrakcji Turynu, stolicy włoskiego regionu Piemontu. Widzieliśmy historyczne centrum miasta z pałacem królewskim, odwiedziliśmy konwikt Dominikański, Consolatę i katedrę turyńską ze znajdującym się w niej Całunem. Mieliśmy okazję spojrzeć na miasto z góry, z wysokości wzgórza Superga, gdzie król Viktor Amadeusz wybudował górujące nad miastem sanktuarium. Byliśmy oczywiście na Valdocco, gdzie ks. Bosko założył pierwsze oratorium i w kościele św. Franciszka, gdzie spotkał pierwszego wychowanka.

 

Nie zabrakło nam poznania historii motoryzacji, która od XIX wieku jest jedną z głównych gałęzi przemysłu Turynu. Wizyta w Międzynarodowym Muzeum Samochodów byłą niezwykłą gratką dla wszystkich z nas. Podobnie rzecz miała się z odwiedzinami stadionu Juventusu Turyn i muzeum klubu, w którym można podziwiać trofea zdobyte przez Juve od momentu założenia. 

 

Ostatniego dnia, przed powrotem i noclegiem na Bawarii, odwiedziliśmy również Mediolan i znajdującą się tam najwyższą gotycką katedrę, wykonaną w całości z białego marmuru. 

 

Cóż napisać, żal było wracać ;) 

 

 

 

BURSA-TS.SZCZECIN.PL

BURSA-TS.SZCZECIN.PL

sekretariat@bursa-ts.szczecin.pl

Bursa Towarzystwa Salezjańskiego

ul. Ku Słońcu 124

71-080 Szczecin 

 

Sekretariat:  tel. 882 341 967

Księgowość:  tel. 882 341 967

Fax: 91 485 48 84 

Portiernia:  tel. 91 48 35 123 

Dyrekcja:  tel. 511 456 144

Wychowawcy:  tel. 882 341 969